Łączna liczba wyświetleń

środa, 4 maja 2011

Projektujemy ogród cz.2 WYBIREAMY STYL

Gdy już zebraliśmy wszystkie niezbędne informacje w terenie:
1.wielkość działki
2. warunki siedliskowe
3. określenie stron świata
etc.
Przystępujemy do wykonania szkicu sytuacyjnego wraz z wymiarami i z zaznaczeniem wszystkich budynków i budowli. Pamiętajmy o zachowaniu skali rysunku!
Ale zanim zaczniemy rysować poszczególne elementy zacznijmy od wyboru stylu w jakim chcemy mieć nasz ogród.

Przykładowe style ogrodowe:
1. Styl rustykalny - wiejski

Charakteryzuje się swobodną kompozycją. Osie główne wysnaczają ścieżki których brzegi obrastają byliny i kwiaty jednoroczne, czasami obwódki z formowanego bukszpanu. Ważny jest dobór roślin i ich bogactwo, które na myśl będzie nam przypominać wakacje u babci na wsi. Warto zastanowić się nad elementami małej architektury np.płot sztachetowy, studia/cębrowina etc.
Bardzo ciekawym stylem w tej kategorii jest tzw.ogród angielski, gdzie bujna zieleń i kwiaty to również zioła.

2. Styl nowoczesny

Kompozycja nowoczesnego ogrodu opiera się na geometrii lub wprowadzeniu elementów geometrycznych.
Geometryzacja przestrzeni na przestrzeni wieków sztuki ogrodowej często się pojawiała, aktualnie ważna jest czystość i prostota formy . Osie główne i ścieżki wyznaczane są przez linie proste lub jednoznaczne łuki. Istnieje możliwość łączenia linii ostrych z miękkimi.

3. Styl dalekowschodni

Fascynacja krajami Dalekiego Wschodu przekłada się również w sztuce ogrodowej. Kompozycja ogrodów japońskich, chińskich bądź koreańskich jest ściśle związana z tamtejszą kulturą, wierzeniami i sztuką.
Warto przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu tego stylu , przestudiować literaturę z zakresu feng-shui oraz filozofii Daleko Wschodniej. Wybrać coś z mnogości wariantów jakie można uzyskać poprzez kształtowanie przestrzeni wg ustalonych zasad .

4. Styl eklektyczny


Eklektyzm to bardzo pozytywny nurt w sztuce, również w ogrodnictwie.
Tu można łączyć style i formy, ale z umiarem, bo granica między eklektyzmem a kiczem jest cienka.


To oczywiście tylko kilka z możliwości stylowych. Można uściślić swoje zamierzenia np. ogród śródziemnomorski, ogród hiszpański, ogród skalny, ogród perski, ogród skandynawski etc.

Jak już zdecydujemy się na styl...
zaczynamy pierwsze szkice....

cdn.