Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 27 czerwca 2011

Kompozycje na balkon

Nie tylko właściciele ogrodów mogą się cieszyć zielenią .
Również mieszkańcy budynków wielorodzinnych posiadających balkon lub taras mogą zaaranżować mini-ogród w pojemnikach.
Ważna jest przemyślana kompozycja.
Dobranie form roślinnych do kształtów donic.



piątek, 24 czerwca 2011

Projekt ogrodu cz.6 JAK WYBRAĆ ROŚLINY DO OGRODU ?

Nie wyobrażamy sobie ogrodu bez roślin.
Małe i duże ogrody zawsze obsadzamy roślinami , które chcemy zeby cieszyły nasze zmysły - od wzroku po zapach....
Ważne jest wybranie roślin, które przyjmą się na naszym terenie.

Tu ważnych jest kilka aspektów, wpływających na wybór roślin do ogrodu:
1. Nasłonieczenie - intensywność nasłonecznienia ma ogromny wpływ na gamę roślin którą możemy tam zastosować:
a. rośliny cieniolubne: np. bukszpan wieczniezielony, bluszcz pospolity, funkia i jej odmieny, barwinek, runianka, trzmielina Fortunea, mahonia, przywarka japońska, cis etc.
b. rośliny na słoneczne stanowiska: heliotrop, berberys, azalia, jałowiec chiński, lawenda wąskolistna, cyprysik Lawsona, jodła hiszpańska, jodła kalifornijska, modrzew, jałowiec płożący, jałowiec pospolity, świerk, żywotnik zachodni ' Aureospicata', brzoza brodawkowata, sosny, buki, jabłonie i inne drzewa owocowe, budleja Dawida('motyli krzew') , wrzosy i wrzoścce etc.
c. rośliny do półcienia: jodła koreańska, cis, cyprysik groszkowy, klon palmowy, berberys, bukszpan pospolity, irga pozioma, oczar, hortensja, laurowiśnia wschodnia, tawuła japońska, różanecznik etc.
* (to tylko przykłady, niektóre odmiany mogą mieć różne wymagania stanowiskowe)

2. Podłoże - rodzaj podłoża jakie mamy - czy jest to glina czy piasek, ziema uprawna, czy żyzny czarnoziem. Rośliny o palowym systemie korzeniowym nie nadają się na tereny z podłożem nieprzepuszczalnym, kamienistym, skalistym; na takie tereny dobieramy rośliny z systemem korzeniowym wiązkowym ( charakteryzuje się drobnymi korzeniami bez wyraźnego korzenia głównego).
Natomiast na podłoże piaskowe, przepuszczalne z głęboko umiejscowioną wodą gruntową, warto rozejrzeć się za roślinami o systemie korzeniowym palowym.

3. Zakwaszenie podłoża - pH, sprawdzamy kwasomierzem, ale nie ma problemu tam gdzie mamy ziemię wapienną czy neutralną żeby miejscowo wymienić podłoże na ziemię kwaśną aby stworzyć dogodne warunki dla roślin iglastych i wrzosowatych. Tu należy pamiętać o regularnym zakwaszaniu ziemi pod roślinami kwasolubnymi.

4. Wody gruntowe - wpływają na to jakie rośliny możemy posadzić, nie wszystkie lubią mieć czały czas mokro. Stąd wysokość wód gruntowych warto sprawdzić.

5. Użytkownicy - zastanówmy się czy ktoś nie jest na coś uczulony np. na pyłki traw, topoli, lipy, brzozy? Nie stosujmy wtedy roślin wywołujących alergię.
Jeżeli w naszym ogródku głównymi użytkownikami będą dzieci i zwierzęta, wystrzegaj się od zastosowania roślin trujących tj.  smagliczka, bluszcz pospolity, ciemiernik, cis pospolity, naparstnica, ostróżka , tojad, wilczomlecz, wiciokrzew, bieluń etc., warto unikać roślin kłujących np: berberysy, grochodrzew, ognik, mahonia, róże, głóg etc.

6. Jakość materiału roślinnego - kupujemy rośliny tylko w dobrych szkółkach roślin, w ogrodnictwie, ważne żeby to był punkt specjalizujących się w sprzedaży i/lub uprawie, należący do ZSP, duże sieciowe centra handlowe, czasami posiadają asortyment o niskiej wartości, są źle pielęgnowane, przesuszane lub przelewane, a ich cena bywa wygórowana.
Pamiętaj! Roślina musi zdrowo wyglądać w momencie jej zakupu i mieć rozwinięty system korzeniowy!

środa, 22 czerwca 2011

PROJEKTOWANIE OGRODU CZ. 5 : PROJEKT WYKONAWCZY

Już prawie kończymy projekt ogrodu, możemy powoli myśleć o pracach wykonawczych, znaleźć firmę wykonawczą i hurtownie oraz szkółki, ale zanim pójdziemy w teren pozostał nam bardzo istotny etap prac projektowych: PROJEKT WYKONAWCZY.

Projekt wykonawczy powinien zawierać m.in.:
1. planszę podstawową w rzucie z góry : może być to plansza kolorowa lub czarno-biała, pokazująca ogólny charakter ogrodu
2. plansza nawierzchni: rysunek nawierzchni w rzucie z góry, w skali, z wymiarowaniem, z wyliczonymi powierzchniami: trawnika, rabat żwirowych, rabat kwiatowych, ścieżek, podjazdów, basenu etc.
3. plansza nasadzeń : rysunek w rzucie z góry z wyrysowanymi obrysami roślin w stanie dorosłym(!); zwymiarowanie roślin głównych - krzewów i drzew, opis rozstawy miedzy bylinami, numeracja wg wykazu roślin lub opis gatunkowo-ilościowy z odnośnikami.
4. Przekroje: przynajmniej dwa przekroje terenowe, wzdłuż i w poprzek działki - Ważne, kiedy teren jest zróżnicowany lub chcemy usypać gdzieś pagórek, lub wykopać staw.
5. Punkty świetlne: obliczenie i umiejscowienie punktów oświetleniowych w ogrodzie
6. Punkty nawadniające: obliczenie i umiejscowienie zraszaczy, linii kroplujących, deszczowni etc.
7. Rysunek detalu: rozrysowanie w małej skali detalu np. rabaty lub gazonu, basenu, stawu, fontanny, murowanego grilla, piwniczki, patio etc. wraz z wymiarami i nasadzeniami.
8. Widoki : warto narysować widok każdej ze 'ścian' ogrodu, wraz z pokrojem, wielkością i kolorem roślin. Ułatwia to ewentualne wpadki po posadzeniu, możemy przewidzieć gdzie będą rosły stożkowate świerki kłujące o blado niebieskich igłach a gdzie parasolowaty sumak octowiec czy napuszony perukowiec podolski a gdzie grupa kulistych bukszpanów....
9. Wykaz roślin * (*o doborze roślin w następnym wpisie).

10. Inspiracje: warto zbierać wycinki z gazet lub zdjęcia z internetu z tym co nam się podoba, np. układ ścieżek, kompozycja roślin, szklarnia etc. Wycinki najlepiej sobie uporządkować w jakiś album aby ogólnie poczuć klimat który chcemy osiągnąć

11. Wykaz dodatków i elementów małej architektury (*o dobieraniu dodatków później)
12. Szacunkowe obliczenie kosztów materiałów

niedziela, 19 czerwca 2011

PROJEKT OGRODU CZ.4 WYBIERAMY ROŚLINY DO OGRODU

Po ustalenu kilku najważniejszych rzeczy tj. rodzaj stylu, układu ścieżek i rozkładu funkcjonalnego, należy przystąpić do dobrania materiału roślinnego do ogrodu.
Na początek ustalamy jakie warunki siedliskowe znajdują się na na działce czy jest tam dużo słońca, czy są zacienione miejsca? czy wysokie są wody gruntowe czy podłoże jest przepuszczalne czy nie?
Te informacje pozwolą nam na wstępną selekcję gatunków roślin.
Następnie na plan nanosimy obrysy roślin które chcemy żeby sie znalazły w ogrodzi oraz tworzymi listę gatunkową. Lista ta ułatwi zakupy w szkółkach roślin i w centrach ogrodniczych, w późniejszym terminie.

Wykaz roślin powinien zawierać: nazwę gatunkową (polską i łacińską), odmianę, ilość sztuk, ewentualne uwagi dotyczące roślin np.szczepiona na pniu, formowana spiralnie, wielkość sadzonki.



fot, Funkia falista

fot, Kosaciec syberujski 

fot, Klon palmowy 'Orange Dream'

poniedziałek, 13 czerwca 2011

Projektujemy ogród cz.3 KONCEPCJE WSTĘPNE

Ogród marzeń na etapie koncepcyjnym.


Kolejnym etapem jest wymyślenie układu przestrzennego. Najlepiej jest zacząć od szkiców i rysunków. Nie warto eksperymentować z przenoszeniem rabat czy usypywaniem lub równaniem pagórków w terenie. Za dużo pracy, wysiłku i straty w materiale roślinnym.

Koncepcje wstępne na poczatku mogą być swobodnymi liniami ale warto zastanowić się nad funkcjonalnością .

Podstawowymi strefami funkcjonalnymi każdego ogrodu są:
1. Strefa reprezentacyjna i wejściowa - najczęściej umiejscowiona przy bramie wjazdowej lub przed budynkiem , ewentualnie w okół tarasu
2. Strefa robocza - miejsce gromadzenia narzędzi ogrodowych i ogródka warzywnego
3. Strefa rekreacyjna - zajmująca największą cześć ogrodu, służąca do odpoczynku aktywnego lub biernego
4. Strefa prywatna - część ogrodu niewidoczna dla sąsiadów i pozwalająca na odpoczynek w intymnej atmosferze


Na umiejcowienie tych stref warto poświęcić kilka dłuższych chwil, aby trafnie ocenić swoje preferencje, pragnienia i potrzeby.

Koncepcja zawierać powinna również siatkę ścieżek i dróg, czyli komunikacji.
Ponadto na tym etapie ważne jest jakie kształty i linie obrzeży najbardziej nam się podobają, czy są to proste, czyste formy geometryczne czy może faliste, dowolne serpentyny.

Tu również wypisujemy na kartce , rośliny które muszą się znaleźć w ogrodzie. Czyli takie bez których nie wyobrażamy sobie ogrodu marzeń.

Koncepcji powinno powstać co najmniej kilka, z nich wybieramy dwie a następnie zastanawiamy się która jest lepsza i którą opracujemy szczegółowo...
cdn.