Już prawie kończymy projekt ogrodu, możemy powoli myśleć o pracach wykonawczych, znaleźć firmę wykonawczą i hurtownie oraz szkółki, ale zanim pójdziemy w teren pozostał nam bardzo istotny etap prac projektowych: PROJEKT WYKONAWCZY.
Projekt wykonawczy powinien zawierać m.in.:
1. planszę podstawową w rzucie z góry : może być to plansza kolorowa lub czarno-biała, pokazująca ogólny charakter ogrodu
2. plansza nawierzchni: rysunek nawierzchni w rzucie z góry, w skali, z wymiarowaniem, z wyliczonymi powierzchniami: trawnika, rabat żwirowych, rabat kwiatowych, ścieżek, podjazdów, basenu etc.
3. plansza nasadzeń : rysunek w rzucie z góry z wyrysowanymi obrysami roślin w stanie dorosłym(!); zwymiarowanie roślin głównych - krzewów i drzew, opis rozstawy miedzy bylinami, numeracja wg wykazu roślin lub opis gatunkowo-ilościowy z odnośnikami.
4. Przekroje: przynajmniej dwa przekroje terenowe, wzdłuż i w poprzek działki - Ważne, kiedy teren jest zróżnicowany lub chcemy usypać gdzieś pagórek, lub wykopać staw.
5. Punkty świetlne: obliczenie i umiejscowienie punktów oświetleniowych w ogrodzie
6. Punkty nawadniające: obliczenie i umiejscowienie zraszaczy, linii kroplujących, deszczowni etc.
7. Rysunek detalu: rozrysowanie w małej skali detalu np. rabaty lub gazonu, basenu, stawu, fontanny, murowanego grilla, piwniczki, patio etc. wraz z wymiarami i nasadzeniami.
8. Widoki : warto narysować widok każdej ze 'ścian' ogrodu, wraz z pokrojem, wielkością i kolorem roślin. Ułatwia to ewentualne wpadki po posadzeniu, możemy przewidzieć gdzie będą rosły stożkowate świerki kłujące o blado niebieskich igłach a gdzie parasolowaty sumak octowiec czy napuszony perukowiec podolski a gdzie grupa kulistych bukszpanów....
9. Wykaz roślin * (*o doborze roślin w następnym wpisie).
10. Inspiracje: warto zbierać wycinki z gazet lub zdjęcia z internetu z tym co nam się podoba, np. układ ścieżek, kompozycja roślin, szklarnia etc. Wycinki najlepiej sobie uporządkować w jakiś album aby ogólnie poczuć klimat który chcemy osiągnąć
11. Wykaz dodatków i elementów małej architektury (*o dobieraniu dodatków później)
12. Szacunkowe obliczenie kosztów materiałów
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz